JET PACK: Next Level sposobu podróżowania? Teraz możesz go mieć!

Jeśli chcesz omijać korki, dostać się w szybki sposób do pracy lub szkoły napawając się widokami miasta z lotu ptaka, jet pack może być rozwiązaniem dla Ciebie. Ostrzegamy jednak – to nie są tanie rzeczy.

Jet pack – czy to w ogóle istnieje?

Jet pack może wydawać się czymś z filmów science-fiction albo kreskówek o życiu w przyszłości z sympatycznym Georgem w roli głównej, jednak jest to coś zupełnie realnego. Najpopularniejszym, a zarazem najbardziej dopracowanym projektem tego typu jest JET SUIT firmy Gravity Industries, założonej przez Richarda Browninga. Browning – oprócz bycia ojcem projektu – jest również pilotem testowym urządzenia. Wynalazek ten to w zasadzie egzoszkielet, który został wyposażony w cztery silniki odrzutowe na ramieniach, oraz piątym umieszczonym na plecach. Siła odrzutu silnika na plechach pozwala unieść się w powietrze, te na ramionach z kolei – pozwalają dodatkowo na manewrowanie w powietrzu.

Co potrafi jet pack?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – potrafi latać. A dokładniej ujmując, potrafi unieść w powietrze człowieka, który go założył. Nie myśl jednak, że z takim urządzeniem będzie można polecieć z Warszawy nad morze, albo z Poznania na Mazury. Ze względu na duże zapotrzebowanie na paliwo (może to być zarówno paliwo rakietowe jak i ropa, którą lejesz do swojego diesela), lot trwa około 5-6 minut. Wystarczająco, by dolecieć do warzywniaka za rogiem, ale nie na tyle, by udać się w dłuższą podróż.

Wyposażony w plecak odrzutowy człowiek może wznieść się na maksymalną wysokość 3,5 km (dla porównania – Pałac Kultury i Nauki w Warszawie mierzy 230 metrów), jednak kwestie bezpieczeństwa wskazują, aby latać zdecydowanie niżej. Wrażenie robi nie tylko wysokość, na którą może wznieść się człowiek używający jet suit, ale również szybkość, którą może rozwinąć. Rozpędzony jet suit może osiągnąć nawet 130 km/h. Może dzięki jet packom nie spóźniłbyś się do pracy, tak jak Ci się to ostatnio zdarzyło?

Na ten moment jednak użytkowanie jet packa jest nie tylko mało ekonomiczne i mało praktyczne – może być również szkodliwe dla uszu. Podczas lotu urządzenie wytwarza około 160 decybeli. Jest to dźwięk głośniejszy od startującego helikoptera, grzmotu podczas burzy czy syreny policyjnej. Tak głośny dźwięk może trwale uszkodzić bębenki, dlatego do użytkowania wynalazku potrzebne są również profesjonalne słuchawki chroniące przed hałasem.

Gdzie może przydać się jet pack?

Powiedzmy sobie szczerze – używanie plecaka odrzutowego na co dzień mogłoby być bardzo przyjemne, jednak – jak już ustaliliśmy wyżej – bardzo niepraktyczne. Nie oznacza to jednak, że wynalazek ten nie znajduje praktycznego zastosowania. Wręcz przeciwnie. Jet packami interesuje się wojsko, a testy ku zastosowaniu jet packów dla celów militarnych były już przeprowadzane wielokrotnie. Uwzględniały one m.in. transport powietrzny na jednostki wodne.

Jet packi znajdują również szersze zastosowanie w ratownictwie. Do trudno dostępnych dla karetek czy helikopterów miejsc można dostać się właśnie za pomocą plecaków, a raczej strojów odrzutowych. Ratunek takiego Iron Mana byłby nie tylko efektywny, ale również wyglądałby naprawdę cool. No dobra, ale czy Ty możesz mieć taki jet pack w domu? Tak. Musisz jednak spełnić dwa warunki.

Chcę jet pack w domu. Co muszę zrobić?

Żeby wejść w posiadanie jet packa trzeba mieć dwie rzeczy: licencję pilota plecaka odrzutowego, oraz… całą górę pieniędzy.

Jednodniowe szkolenie w siedzibie firmy produkującej jet packi pozwoli na otrzymanie licencji oraz wejście do elitarnego grona pilotów, którzy – kto wie – może będą mogli występować w wyścigach jet packów, które są w planach. Koszt takiego szkolenia to 6 000 funtów, czyli około 33 000 zł. Nie oznacza to jednak, że po zrobieniu szkolenia będzie można hulać do woli po mieście. Kwestia prawna jet packów jest nadal nieuregulowana, jednak trwają prace nad tym, aby wdrożyć w życie ustawę podobną do tej, która obejmuje drony i ich obsługę w przestrzeni miejskiej.

Pierwszy komercyjny jet pack został kupiony przez japońskiego milionera za 250 000 $. Urządzenia te jednak przez cały czas są ulepszane, a przez to również droższe.

Obecnie do kupienia jest 9 sztuk jet suit od firmy Gravity. Każdy z nich kosztuje 450 000 $, czyli 1,8 mln złotych. Podsumowując, do tego, aby posiadać jet pack oraz potrzebne umiejętności należy przygotować ponad 2 miliony złotych. Tylko po to, aby polatać sobie przez 5 minut. Opłaca się? Na to odpowiedzcie sobie już sami.

Wyrób zawiera nikotynę, która powoduje szybkie uzależnienie.